• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Сторінка психолога

Ірина Геннадіївна ТАРАН

Кабінет практичного психолога

Як допомогти дитині…

Війна не минає безслідно, особливо, коли ми говоримо про дітей та підлітків. Замість щасливого та безтурботного дитинства вони стикаються з реаліями сьогодення, наслідки якого - психологічні травми. Наразі діти отримують не той досвід, який їм потрібен. Вони б не мали чути вибухів на дитячих майданчиках, знати, що таке сирена, та бачити жорстокість окупантів на власні очі. Страждання, біль, занепокоєння, порушення безпеки - занадто важкий тягар для дитячого організму, що стає причиною значних змін в її функціонуванні. Результат - велика кількість травмованих дітей.

Як розпізнати психологічну травму та допомогти дитині впоратися з нею обговорили фахівці психологічних служб закладів освіти Мирнограда під час чергової зустрічі «Школи професійної майстерності», яка відбулася 25 січня 2023 року.

Під час заходу спікери (Таран І.Г. (ОЗЗСО), Михайлова Н.М (ДНЗ №1), Пархомчук Ю.О. (ОЗЗСО)) надали слухачам інформацію про основні ознаки психологічної травми, її фази та першочергові кроки надання допомоги.

Дитині потрібна підтримка дорослого, щоб упоратися з емоціями та напругою. Головне в підтримці травмованих дітей та підлітків – бути поруч, спілкуватися, обіймати, бути для них емоційною опорою і, звісно, радити за потребою звертатися до фахівців.

/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/07.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/08.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/06.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/05.jpg

«Я - ПСИХОЛОГ»

11 січня 2023 року в дистанційному форматі відбувся навчальний семінар «Заповнення річної аналітичної довідки засобами AIC «Я - ПСИХОЛОГ»», у якому взяла участь практичний психолог Мирноградського ОЗЗСО Таран І.Г. Мета заходу, проведеного за ініціативи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», - полегшити роботу практичного психолога та соціального педагога закладу освіти.

Щиро дякуємо організаторам за змістовну інформацію. Ми обов'язково будемо використовувати набуті під час навчання знання у своїй професійній діяльності.

/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/01.jpeg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/04.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/03.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/schen/02.jpg

Мисли позитивно!

Якщо дитина думає позитивно, вона стає щасливою, тому що в її душі мир і спокій, любов і щирість, доброта та сердечність. У такої дитини закладаються позитивні ключові переконання, вона стає доброю, щирою, відкритою.

Саме цього тижня, напередодні Всесвітнього дня психічного здоров'я, практичний психолог ОЗЗСО Таран І.Г. поділилася лайфхаками позитивного мислення з учнями початкової ланки. Проаналізувавши свої кращі якості, діти виконали вправу «Скарбничка оптимізму», яка допомогла налаштуватися на позитив та стати більш упевненими.

Бажаємой вам розвивати навичку позитивного мислення та досягати успіху з посмішкою!

/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/jovten/01 (2).jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/rk_22-23/jovten/2.jpg

/Files/images/psiholog2019-2020/traven/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/traven/01.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/traven/03.jpg

Всесвітній день «Дякую»

11 січня вважають найбільш ввічливою датою в році, адже цього дня світова спільнота відзначає Всесвітній день «Дякую». Психологи вважають, що слово «дякую» має магічні властивості, може заспокоїти й зігріти своєю теплотою. А люди, які щиро дякують, дарують радість один одному, висловлюють увагу та передають позитивні емоції..

11-13 січня в ОЗЗСО відбулася акції «Крила подяки», протягом якої учні мали змогу висловити подяку від щирого серця своїм рідним і близьким, друзям і просто знайомим, написавши теплі слова на стікерах та прикріпивши їх на банері.

/Files/images/stpsihologa21/18.jpg

Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Прояви насильства супроводжують людство з давніх-давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство як щось неминуче, адже його прояви порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами, ми можемо й повинні його зупинити.

З метою привернення уваги дітей до проблем насильства в учнівських колективах педагоги та здобувачі освіти ОЗЗСО долучилися до акції «16 днів проти насильства». Протягом кампанії в класах було проведено години спілкування «Що таке насилля, його форми та прояви. Як себе захистити», «Хто попереджений – той захищений. Що я знаю про ВІЛ/СНІД?», «Протидія торгівлі людьми», організовано перегляд та обговорення тематичних відеороликів циклу «Насильство» від Освітнього проєкту «Дім (не)безпеки». Також старшокласники переглянули фільм «Життя на продаж» з нагоди Міжнародного дня боротьби з рабством і обговорили його. Учні середньої ланки приєдналися до інтерактивного онлайн-уроку «Як стати волонтером» та долучилися до волонтерської акції «БлагоДІЙники в дії». Маленькі школярі дізналися про друзів з особливими освітніми потребами на уроці доброти. Під час спілкування на годині психолога «Знай свої права, дитино!» здобувачі освіти пригадали права та обов’язки дітей, наприкінці інформаційної хвилинки вшанували пам’ять студенток, розстріляних у Монреалі. Лідери учнівського самоврядування школи виготовили плакати «Правда та міфи про насильство», «Обирай життя без СНІДу», «Номери телефонів довіри» та розмістили їх в інформаційних куточках.

Будьте уважними до людей та особливо дітей, які вас оточують, та не залишайте їх у біді.

/Files/images/stpsihologa21/16.jpg/Files/images/stpsihologa21/15.jpg/Files/images/stpsihologa21/14.jpg

Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Мета акції – привернути увагу громадськості до проблеми насильства в сім’ї щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, рівних прав чоловіків та жінок, а також збільшити розуміння та обізнаність про проблему насильства та шляхи її вирішення, сприяти утвердженню ненасильницької ідеології в українському суспільстві.

У межах акції, з метою профілактики будь-яких проявів насилля, згідно із запланованими заходами 2 грудня 2021 року в ОЗЗСО відбулася зустріч школярів із інспектором сектору ювенальної превенції відділення поліції №2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області лейтенантом поліції Олександрою Кипою. Працівниця відділення поліції розповіла учням про види насилля та покарання за його вчинення. Також діти дізналися про алгоритм дій у випадку, якщо хтось із них стане свідком учинення насилля над будь-якою особистістю або зазнає його сам. А в разі необхідності можна звернутись до фахівців Національної гарячої лінії запобігання насильству та захисту прав дитини за спеціальними телефонами.

/Files/images/stpsihologa21/12.jpeg

Як приручити стрес?

Тема розвитку стресостійкості актуальна завжди й для кожного. У цьому черговий раз переконалися практичні психологи та соціальні педагоги закладів освіти, відвідавши засідання предметно-методичної комісії фахівців психологічної служби «Формування стресостійкості в умовах кризових явищ. Прийоми надання першої психологічної допомоги» в ОЗЗСО, яке провела практичний психолог ОЗЗСО Таран І.Г.

Протягом заходу присутні поглибили свої знання про стрес, психічне здоров’я, з’ясували позитивні та негативні аспекти стресу, психоемоційного напруження, дізналися про шляхи подолання стресових ситуацій та інших несприятливих емоційних станів людини.

Всеукраїнський тиждень протидії булінгу

В Україні стартував Всеукраїнський тиждень протидії булінгу. Булінг – це тривожна тенденція, особливо для сучасного дитячого середовища. Запобігти булінгу можна тільки в разі спільної роботи педагогів, батьків і всіх дорослих, які так чи інакше причетні до виховання дітей.

До Всеукраїнського тижня протидії булінгу (16.09 – 20.09) долучилася психологічна служба ОЗЗСО. У межах акції «Стоп булінг!» з учнями початкових класів було проведено інформаційні уроки «Вчимося жити добрими людьми». Підлітки 7-8 класів на годинах спілкування, ознайомившись із поняттям булінгу, його основними видами та проявами, створили стенд-пазл «Булінг». Під час перерв в інформаційних осередках закладу для учнів демонструвалися відеоролики «Булінг у шкільному колективі», «Протидія булінгу в школі», «Що робити, якщо жертвою булінгу стала дитина», надані українською платформою EdEra. Серед батьків учнів ОЗЗСО було розповсюджено інформативний буклет «Зупинимо булінг разом!».

Необхідність свободи й порозуміння є найголовнішим постулатом акції. Ми віримо, що тільки разом зможемо змінити світ на краще!

/Files/images/stpsihologa21/02.jpg/Files/images/stpsihologa21/04.jpg/Files/images/stpsihologa21/03.jpg

Всесвітній день спонтанного прояву доброти


Про добро можна багато й красиво розповідати, але слова не принесуть ніякої користі, якщо добрі справи не
втілювати в життя, якщо гарні слова залишаться лише словами.
Сьогодні, у День спонтанного прояву доброти, учні 1-Б,1-В та 2-А класу НВК разом з психологічною службою закладу взяли активну участь у заході «Доброта повертається бумерангом». Учні розмірковували над поняттями «доброта», «добрі справи та вчинки», висловили власні думки про те, як можна проявляти доброту до людей у різних життєвих ситуаціях.

Навіть вихованці гуртка «Сходинками англійської» не залишилися байдужими, а підготували проєкт «To sow the good seed» (« Сій добро»). На сердечках-насінинках діти написали хороші слова, поділилися з присутніми душевним теплом, побажали всім гарного настрою.

Доброта – це та якість, яка цінується незалежно від свята, тому виявляти її варто не тільки сьогодні.

/Files/images/stornka_psihologa2020/lyutiy/6.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/lyutiy/4.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/lyutiy/1.jpg

На паралельних дорогах: права й обов’язки»

Нині, у наш буремний, складний час, без реальних правових знань не обійтися. Дитина з самого народження вже перебуває в правових стосунках із світом, в якому їй пощастило з’явитися. Змалку діти потрапляють у ситуації, коли необхідно знати, як захистити свої права, що для цього слід зробити, до кого звернутися по допомогу.

у межах Всеукраїнської акції «16 днів без насильства» 10 грудня 2020 року в Міжнародний день прав людини для учнів НВК психологічною службою (Ірина ТАРАН, Юлія ПАРХОМЧУК) були проведені години правової освіти «На паралельних дорогах: права і обов’язки». Діти дізналися про те, як створювалась Конвенція про права дитини, яке важливе значення вона має, із яких статей складається.

Головний висновок, який зробили діти під час заходів, - правові знання потрібні всім і завжди, навіть у повсякденному житті. І завдання кожного громадянина – дотримуватися своїх прав і обов’язків, не порушуючи законних інтересів оточуючих людей.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. У цей день акцентується увага на тому, яку серйозну загрозу для життя людей у світі становить ця глобальна проблема. Саме сьогодні в 7-х та 8-х класах НВК пройшли години спілкування з елементами тренінгу «Знай правду про ВІЛ-інфекції і СНІД», щоб кожен підліток усвідомив небезпеку, яку несе СНІД, і зробив усе можливе, щоб уберегти себе та своїх рідних від цієї страшної інфекції .

Сподіваємося, що проведення подібних заходів допоможе учням захистити себе, адже найкращий захист – це поінформованість.

/Files/images/stornka_psihologa2020/gruden/08.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/gruden/07.jpg

Щедрий вівторок

Дуже важливо виховати в дитини добре ставлення до навколишнього середовища, підтримувати її прагнення допомагати тим, хто цього потребує, формувати її активну життєву позицію в майбутньому.

Саме з цією метою колективом НВК 1 грудня 2020 року в межах глобального руху «Giving Tuesday» було проведено Всеукраїнський день добрих справ «Щедрий вівторок». Цього дня мільйони людей у більш ніж 150 країнах світу влаштовують акції на користь благодійних організацій, розповідають про це в соціальних мережах, закликаючи інших робити добрі справи.

«16 днів проти насильства»

З метою посилення інформаційно-просвітницької роботи в межах акції «16 днів проти насильства» психологічною службою НВК з учнями 6-х класів було проведено заняття з елементами тренінгу на тему: «Що таке насильство та як себе захистити ?».

Під час заходу спеціалісти псхологічної служби торкалися важливих для школярів питань щодо проявів насильства. Учні розглядали основні його форми та пропонували правила безпеки для його уникнення, переглянули й обговорили відеоролики, отримали інформацію до кого/куди можна звернутися в разі ситуації насильства.

«Життя людини - найцінніший скарб. Цінуй його!»

У ході дводенного тренінгу «Превенція суїциду» проекту Національного університету «Києво-Могилянська академія», спільно з Університетською клінікою Акерсхус (Норвегія) та Громадською організацією «Асоціація фахівців з розв'язання конфліктів та соціальної і психологічної підтримки «Слова допомагають», який проводив Центр психосоціальної реабілітіції НаУКМА (м.Покровськ), спеціалісти НВК практичний психолог Ірина ТАРАН та соціальний педагог Юлія ПАРХОМЧУК стали членами команди гейткіперів.

Вчилися виявляти людей, які мають суїцідальні думки та наміри, говорити про суїцид і бути поряд з людиною у складні періоди життя, розпізнавати фактори загрози, знаходити слова підтримки та шляхи перенаправлення .

Гарні емоції запорука психічного здоров'я!

З метою профілактики емоційного стану молодших школярів, з нагоди Всесвітнього дня психічного здоров’я практичний психолог НВК Ірина ТАРАН разом з учнями початкової ланки поринули в чарівний світ арт-терапії, створивши творчу роботу «Мій портрет в осінніх фарбах». Батьки школярів отримали інформаційну пам'ятку «Як потурбуватися про психічне здоров’я вашої дитини».

/Files/images/stornka_psihologa2020/jovten/10.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/jovten/9.jpg

Безпека в мережі Інтернет

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет – це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. Проте саме Інтернет нині все частіше стає джерелом небезпеки для дітей, наслідки якої не обмежуються втратою грошей чи особистих паролів у соціальних мережах, а можуть коштувати дитині здоров’я та майбутнього.

З метою убезпечення підлітків від ризиків у мережі Інтернет практичним психологом Таран І.Г. був проведений урок у 9-А класі на тему: «Інтимне селфі в інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?», під час якого діти ознайомилися з поняттями «онлайн-грумінг», «секстинг» та їх наслідками, обговорили актуальні питання з цієї теми.

/Files/images/stornka_psihologa2020/jovten/6.jpg

«Ми проти булінгу!»

Останній тиждень вересня в НВК пройшов під гаслом «МИ ПРОТИ БУЛІНГУ!». У межах тижня психологом закладу Таран І.Г. було оформлено тематичний стенд, з учнями 4-11 класів було проведено профілактичні бесіди, протягом яких школярі переглянули відеоматеріали та презентації. Гімназисти 9-х класів узяли участь у флешмобі «Антибулінгова руханка» від Анни Домніч, який надовго забезпечив підліткам гарний настрій.

/Files/images/stornka_psihologa2020/jovten/04.jpg/Files/images/stornka_psihologa2020/jovten/03.jpg

Нормативно-правова база:

1. Закон України "Про освіту"

2. Закону України від 18.12.2018 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

3. Наказ МОН України від 28.12.2019 №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

4. Лист МОН України від 29.12.2018 № 1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу»

5. Лист МОН України від 29.01.2019 № 1/11-881 Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18 грудня 2018 р. № 2657-VIII

6. Лист МОН України від 11.02.2020 р. № 1/9-80 Про затвердження наказу Міністерства освіти і науки України від 28 грудня 2019 р. № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькуванню) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

Інтернет ресурси:

1.Офіційний сайт «Донецького обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти» https://dnmcps.com.ua/

2.Освітній ресурс «Всеосвіта» https://vseosvita.ua/;

3.Освітній проект «На урок» https://naurok.com.ua/;

Відповідальність за вчинення булінгу та недотримання алгоритму дій при виявленні випадку булінгу, або спробі його приховування:

Згідно Закону України від 18 грудня 2018 року №8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу», який вперше в українському законодавстві юридично визнає поняття булінгу та передбачає відповідальність не тільки за вчинення, але й за приховування випадків булінгу.

1. Відповідальність передбачена за вчинення булінгу.

Положеннями статті 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що адміністративна відповідальність встановлюється за булінг (цькування) учасника освітнього процесу, який являє собою діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

2. Види покарань за булінг передбачено вказаною статтею:

- штрафи від 850 до 3400 грн.;

- громадські роботи від 20 до 60 год.;

- виправні роботи до 1 місяця.

Так, за булінг стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному, або фізичному здоров’ю будуть штрафувати розміром від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.), або кривдник отримає громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За булінг, вчинений групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, потягне за собою покарання у вигляді:

штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн.), або громадські роботи на строк від 60 до 60 годин.

За малолітніх дітей – кривдників (до 14 років) та неповнолітніх (віком від 14 до 16 років) відповідатимуть їх батьки, або особи, що їх замінюють: цькування їх дітьми інших учасників освітнього процесу їм «виллється» у:

штраф, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1700 грн.), або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо ж їх діти вчинять булінг групою осіб або повторно (тобто протягом року після накладення адміністративного стягнення), їх батьки чи законні представники можуть отримати вдвічі більші покарання, ніж вказано вище.

3. Покарання за приховування випадків булінгу.

Водночас законом визначено покарання за приховування випадків булінгу педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівником, керівником або засновником закладу освіти.

Так, неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1700 грн., або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Тому, педагогічним працівникам та керівникам закладів освіти слід уважно:

- ставитись до всіх випадків булінгу;

- повідомляти про них;

- уважно розглядати заяви;

- забезпечувати вжиття заходів щодо протидії булінгу;

- розробляти плани;

- публікувати їх на сайтах;

- вчасно інформувати органи Національної поліції та службу у справах дітей про випадки булінгу.

В іншому випадку передбачена адміністративна відповідальність за приховування таких ситуацій.

Слід пам'ятати, що важливою умовою профілактики булінгу (цькуванню) є комплексний, систематичній підхід до проблеми булінгу в кожному освітньому закладі.

Плануючи заходи з протидії і профілактики булінгу (цькування) треба враховувати специфіку конкретного навчального закладу та чітко дотримуватись норм законодавства. Тільки за таких умов можна створити безпечне, комфортне освітнє середовище, в якому буде безпечно всім учасникам освітнього процесу.

Поняття булінгу (цькування), його види, ознаки, типові риси та особливості поведінки сторін-учасників булінгу.

1.1. Поняття булінгу (цькування):

Згідно з статтею 1734 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)"

булінг – це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Але, слід пам'ятати, що не кожен конфлікт є булінгом, тому педагогічним працівникам треба навчитись чітко відрізняти ці поняття. Розуміти те, що цькування – це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися.

1.2. Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

- систематичність (повторюваність) діяння;

- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу),

спостерігачі;

- наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх,

тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або

спричинення соціальної ізоляції потерпілого»;

- крім того, ключовою ознакою саме булінгу є бажання завдати шкоди,

принизити жертву.

Мотивацією до булінгу дуже часто стають заздрість, жага помсти, боротьба за лідерство в колективі, потреба нейтралізації суперника, зіткнення різних цінностей, поглядів на життя, субкультур, агресивність, наявність психічних і

фізичних вад у жертви, бажання принизити, самоствердитися. Дуже часто булерами стають діти, які потерпають від жорстокого поводження з ними в родині, з боку дорослих.

1.3. Виділяють такі види булінгу:

- фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);

- психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);

- економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);

- сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, фільмування у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);

- кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).

1.4. Типові риси учнів, які є сторонами булінгу:

Норвезький психолог Дан Ольвеус у своїй книзі "Булінг в школі: що ми знаємо і що ми можемо зробити?" дуже чітко визначає типові риси учнів, які є сторонами булінгу.

Типові риси булерів:

- вони відчувають сильну потребу панувати, підпорядковувати собі інших, задля задоволення власних потреб і цілей;

- вони є дуже імпульсивними;

- часто зухвалі та агресивні навіть з дорослими;

- не виявляють співчуття до своїх жертв;

- якщо це хлопці, вони зазвичай фізично сильніше всіх в групі.

Типові риси жертв булінгу:

- вони вразливі, полохливі, замкнуті;

- вони часто тривожні, невпевнені в собі, мають низьку самооцінку;

- схильні до депресії, частіше за ровесників думають про самогубство;

- не мають друзів серед однолітків, частіше спілкуються з дорослими, або з молодшими за віком;

Діти, що стали жертвами булінгу проявляють наступні особливості поведінки:

- прикидаються хворими, щоб уникнути походу до школи;

- бояться самостійно йти до школи та зі школи, просять їх проводжати, спізнюються на уроки;

- в них порушується сон, апетит, спостерігається нервовий тик, вони відлюдькуваті та скритні;

- в них виявляють рвані, пошкоджені речі та одяг;

- часто просять дати грошей, або навіть починають красти;

- вони втрачають інтерес до навчання та улюблених занять;

- мають постійні садна, синці та інші травми;

- не бажають йти на контакт, мовчазні;

- як прояв крайнього ступеню: можуть здійснити суїцид.

У спостерігачів автор відзначає відчуття провини та власного безсилля.

1.5. Чинники, які впливають на агресивні та жорстокі прояви поведінки в учнівської молоді:

- негативний вплив ЗМІ на молодь;

- поширення культу насильства на телебаченні, в соціальних

мережах, суспільстві;

- низький рівень виховання, байдужість з боку батьків;

- низький рівень правової культури та грамотності населення;

- комп'ютерні ігри, що пропагують насильство.

Рекомендації батькам щодо виявлення випадків цькування та захисту дитини від кібербулінгу.

3.1. Наслідки булінгу.

В першу чергу треба розуміти, що жодне насилля вчинене стосовно дитини не проходить безслідно. Наслідки булінгу можуть бути різні. Найчастіше — це замкнутість, психологам доводиться працювати з підлітками, які абсолютно не вміють спілкуватися з навколишнім світом. Доводиться пояснювати, що світ не такий страшний, яким був до цього. Це може тривати доволі довгий час. У таких дітей руйнується віра у соціум, вони насторожені, тривожні. Але найстрашніше те, що булінг може стати причиною суїцидальних думок та намірів. В тому випадку коли дитина не має з ким порадитись та отримати підтримку, самостійно знайти вихід з ситуації що склалась. Тому, перш за все, батьки педагогічні працівники мають підтримати дитину. Часто вони думають, що це само собою минеться, але це не так.

3.2. Як почати говорити з дитиною про булінг.

Якщо дитина повідомляє вам про те, що вона або ще хтось піддається знущанням, булінгу, підтримайте її, похваліть дитину за те, що вона набралася сміливості і розповіла вам про це, і зберіть інформацію (при цьому не варто сердитися і звинувачувати саму дитину ). Підкресліть різницю між доносом, з метою просто доставити комусь неприємність, і відвертою розмовою з дорослою людиною, яка може допомогти.

Одним зі способів почати говорити з дитиною про булінг є спільний сімейний перегляд фільмів відповідної тематики, так звана фільмотерапія.

Список фільмів на тему: «Керрі» (1976), «Опудало» (1983), «Серце Америки» (2002), «Піф-паф, ти мертвий» (2002), «Клас» (2007), «13 причин чому» (2017).

Переглядаючи фільм, дитина може провести паралель з тим, що відбувається з нею в її класі, побачити свою ситуацію і поділитися з батьками. А також, такий перегляд можна влаштувати й в класі та потім влаштувати аналіз фільму.

3.3.Щоб захистити дитину від кібербулінгу треба:

- здійснювати батьківський контроль (але робити це обережно з огляду на вікові особливості дітей (для молодших – можна обмежити доступ до сумнівних сайтів, для старших – час від часу переглядати історію браузеру);

- застерігати від передачі інформації у мережі. Пояснювати, що є речі, про які не говорять зі сторонніми: прізвище, номер телефону, адреса, місце та час роботи батьків, відвідування школи та гуртків – ця і подібна інформація має бути конфіденційною;

- навчити молодь критично ставитися до інформації в інтернеті. Не все, що написано в мережі – правда. Якщо є сумніви в вірогідності – звертатися до дорослих за допомогою;

- розказувати дітям про правила поведінки в мережі. В інтернеті вони такі самі, як і в реальності, зокрема, повага до співрозмовників.

Якщо дитина потерпає від знущань кібербулера, їй буде дуже складно зізнатися у цьому батькам чи ще комусь.

На це є декілька причин:

• страх, що дорослі не зрозуміють сенсу проблеми;

• страх бути висміяним через буцімто незначну проблему;

• страх бути покараним чи що постраждає хтось рідний за «донос» на булера, особливо, якщо цькування зайшли далеко і дитина під контролем агресора;

• страх з'ясувати, що «сам винен» і знущання цілком справедливі.

Наголошуємо на тому, що боротьбу з кібербулінгом ускладнює безкарність в інтернет-просторі, коли кожен може видати себе за будь-кого, не відповідаючи за наслідки дій. Тому, найкраще що можуть зробити батьки та вчителі – виховувати в дитині упевненість в собі, розказувати їй про небезпеку, будувати довірливі відносини. Тоді у разі виникнення такої негативної ситуації дитина одразу ж буде звертались по допомогу дорослих, яким довіряє.

Актуальність профілактики кібербулінгу в умовах загальнонаціонального карантину. Поняття кібербулінг, його причини, різновиди, ознаки.

2.1. Поняття кібербулінг.

На сьогоднішній день, в умовах загальнонаціонального карантину, коли учнівська молодь переважно спілкується в соціальних мережах фахівцям психологічної служби системи освіти потрібно більшу увагу приділяти профілактиці та запобіганню саме кібербулінгу.

Кібербулінг – психологічне насильство та агресія у соціальних мережах. Віртуальні агресори публікують інформацію, яка принижує жертву, відправляють їй повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зі знущаннями.

За результатами опитування ЮНІСЕФ та Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременка кожен п’ятий підліток в Україні (21,5 %) стає жертвою онлайн-знущань, а 21,1 % опитаних школярів відзначають, що ображали у соціальних мережах своїх колег по навчанню.

За інформацією Донецького обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти за І півріччя 2019-2020 навчального року в навчальних закладах області було виявлено - 140 випадків (заяв-звернень) стосовно булінгу.

З них заяв-звернень стосовно :

- булінгу - 111;

- кібербулінгу - 15;

- мобінгу - 14.

Кібербулінг може починатись як жарт, якась забавка, але згодом перетворюється в переслідування і психологічний тиск, залякування. Дуже часто діти не розуміють, як себе поводити, бояться покарання, соромляться говорити про такі випадки. Та й більшість батьків часто не розуміють, як захистити свою дитину в мережі інтернет.

2.2. Різновиди кібербулінгу:

- використання особистої інформації – викрадення паролів від приватних сторінок, електронної пошти для подальших погроз чи розповсюдження спаму;

- анонімні погрози – анонім надсилає листи погрозливого змісту довільного або цілеспрямованого характеру, особлива ознака – наявність ненормативної лексики та груба мова;

- кіберпереслідування – це одна з найжахливіших форм. Жертву приховано вистежують для скоєння нападу, побиття, зґвалтування. Кривдники можуть збирати інформацію про жертву, слідкуючи за її повідомленнями в соцмережах – фото, селфі з місця подій, розповіді про своє життя;

- тролінг – розміщення в Інтернеті провокаційних повідомлень з метою викликати конфлікти між учасниками;

- хепі-слепінг (“радісне побиття”) – назва закріплена за відеороликами із записами реальних сцен насильства, які розміщуються в мережі Інтернет без згоди жертви;

- сексуальні посягання – з появою інтернету сексуальні збочення вийшли на новий рівень. Педофіл, замаскувавшись під фейковим ім'ям чи прикинувшись другом батьків, може запросити дитину на зустріч чи вивідати в неї час та місце, коли вона буде сама;

- відчуження – будь-яка людина рано чи пізно хоче бути включеним в якусь групу. Виключення з неї сприймається дуже гостро, болісно. У дитини падає самооцінка, руйнується його нормальний емоційний фон.

2.3. Причини та ознаки кібербулінгу.

Дуже часто ворожнеча з реального світу переходить у віртуальний. У реальності чи в інтернеті практично однаково розкриваються стосунки «агресор-жертва». Таким чином, булінг сьогодні стає кібербулінгом. На цей факт слід звертати увагу батьків, особливо, якщо були випадки знущань з їх дитини в закладі освіти.

Але в соціальних мережах діти можуть спілкуватись і з людьми, яких вони зовсім не знають в реальному житті. В інтернеті дуже просто бути анонімним, що підвищує шанси стати жертвою знущання, бо анонімність передбачає безкарність.

Кібербулінг має декілька проявів (ознак), жоден з яких не в якому разі не можна ігнорувати:

- відправка погрозливих та образливого змісту текстових повідомлень;

- троллінг (надсилання погрозливих, грубих повідомлень у соціальних мережах, чатах чи онлайн-іграх);

- демонстративне видалення дітей зі спільнот у соцмережах, з онлайн-ігор;

- створення груп ненависті до конкретної дитини;

- пропозиція проголосувати за чи проти когось в образливому опитуванні;

- провокування підлітків до самогубства чи понівечення себе (групи смерті типу “Синій кит”, “Червона сова” та ін.);

- надсилання фотографій із відвертим зображенням (як правило, дорослі надсилають дітям).

2.4. Наслідки кібербулінгу:

- психологічно зламана особистість;

- замкненість у собі;

- відчуження від реального життя;

- боязнь спілкуватися з однолітками;

- суїцидальні наміри;

- адміністративна та кримінальна відповідальність (штраф, ув'язнення);

- осуд оточуючих.

Діяльність «гарячих ліній»,

що надають інформаційні, психологічні та правові телефонні консультації особам, які постраждали від ґендерно зумовленого й домашнього насильства:

- Урядова «Гаряча лінія» для осіб, які постраждали від домашнього насильства 15-47 (цілодобово, анонімно, безкоштовно).

- Національна «Гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми і гендерної дискримінації ГО "Ла Страда-Україна"

(цілодобово, анонімно, безкоштовно)

0-800-500-335 зі стаціонарного або 116 123 з мобільного.

- Національна дитяча «Гаряча лінія» з питань запобігання насильства в сім’ї та захисту прав дітей ГО "Ла Страда-Україна"

0-800-500-225 зі стаціонарного або 772 з мобільного (пн.-пт. з 12.00 до 20.00, сб. з 12.00 до 16.00).

/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/бережіть себе.jpg

Карантин - випробування? Поради психолога батькам учнів

У зв’язку з тритижневим карантином для школярів організовано дистанційне навчання. Перед батьками постають проблеми, до яких багато з них не готові. Чим зайняти дітей під час тривалого карантину? Як організувати їх час? Як перевірити виконання дистанційних завдань? Як впоратися з власною тривогою?

Найважливішим є розуміння того, що карантин необхідний. У першу чергу, для збереження власного здоров’я та здоров’я близьких. Тому максимально свідомо реагуйте на ситуацію довкола, адже діти сприймають світ через тих дорослих, які їх оточують! Менше паніки – більше рівноваги та спокою.

Важливим та обов’язковим є раціональний розподіл часу дитини. Тому пояснюйте дітям, що час – важливий ресурс, який можна раціонально розподілити, враховуючи, що карантин – це не канікули. Навчальний матеріал краще проходити в першій половині дня, тому що активність дитини в цей час вища. Сплануйте режим дня таким чином, як під час навчання в школі, при виконанні дистанційних завдань. Разом із дитиною складіть план на день, враховуючи відпочинок. Контролюйте цей процес. Для багатьох дітей це перший досвід самоорганізації, тому контроль необхідний. Час на виконання щоденних занять для молодших школярів не повинен перевищувати 3 години, а для учнів середньої та старшої ланки не більше п’яти годин, враховуючи перерви.

Залиште час дитині на спілкування з однолітками – це важлива частина життя дітей, навіть, якщо спілкування відбувається через гаджети. Під час карантину – це оптимально. Звісно, прогулянки на свіжому повітрі необхідні, але подалі від скупчення людей.

Особливо корисна порада батькам – спільне проведення часу з дитиною, наповнене любов’ю та підтримкою! Настільні ігри, творчість, перегляд фільмів разом із батьками створюють безпечний простір для дитини, наповнюють її почуттями спокою, радості та абсолютного щастя! Бережіть себе та будьте здорові!

.

«Сім’ї в образі квітів»

Від однієї фрази «Моя сім'я» стає тепліше на душі. Сьогодні маленькі учасники арт-студії «Синій птах» (учні 1-х класів НВК) створювали неповторні, яскраві, насичені любов’ю малюнки «Сім’ї в образі квітів».

/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/06.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/05.jpg

Поради батькам

У межах місячника «Цільові орієнтири партнерства освітнього закладу та сім’ї» 2 березня 2020 року в НВК відбувся семінар-практикум для батьків 5-6 класів «Чому самостійність так важлива? Чи може вона з’явитися в дитини сама по собі?». Практичний психолог Леся Чепенко та співробітник Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА (м.Покровськ) Ліана Фурсова познайомили учасників із віковими особливостями дітей, звернули їхню увагу на формування відповідальності та самостійності в дитини, правила та межі в родині. Наприкінці заходу батьки отримали практичні поради щодо гармонізації стосунків «батьки-діти» у родині.

/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/berezen/01.jpg

Заняття в арт-студії «Синій птах»

Дитячі емоції справжні та безпосередні! Особливо яскраво вони відображаються в малюнках. Сьогодні учні 1-х класів НВК на занятті арт-студії «Синій птах» позбавлялися своїх страхів, створюючи тематичні малюнки. Виявляється, це може бути цікаво та весело!

/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/12.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/11.jpg

Заняття в арт-студії «Синій птах»

20 лютого 2020 року під керівництвом психолога НВК Чепенко Л.М. розпочалися групові розвивальні заняття для учнів 1-х класів в арт-студії «Синій птах». На першому занятті «Чарівні плями» діти, поринувши у світ фантазії, творчості та безпечного простору, створювали малюнки, висловлюючи так свої почуття.

/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/07.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/06.jpg

«ЗНО: навчаюся володіти собою»

Психологічна підготовка старшокласників до ЗНО триває! 14 лютого 2020 року практичним психологом НВК Лесею Чепенко проведено заняття для учнів 11 класів «ЗНО: навчаюся володіти собою» у форматі «Світового кафе». Учасники шукали відповіді на актуальні запитання щодо ефективного тайм-менеджменту, ресурсів, які будуть корисними, способів позбавлення тривоги, перешкод при підготовці до тестування.

/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/10.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/09.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/08.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/07.jpg

Робота над проєктом

17 лютого 2020 року учні 8-А класу Мирноградського НВК були активними учасниками «Світового кафе», в якому проаналізували всі можливості, ризики, ресурси, етапи реалізації проекту щодо створення скейтпарку для молоді. Багато енергії, творчості, позитивних емоцій виявили учні в процесі моделювання макету. Пишаємося нашими креативними учасниками! М18 «Ми можемо більше!». #CivilSocietyCooperation #M18 #DRA

/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/05.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/06.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/04.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/lyutiy/01.jpg

Участь у семінарі

23 - 24 січня 2020 року практичний психолог НВК Чепенко Леся стала учасником навчально-практичного семінару «Ефективні методики розвитку громадянської активності та політичної обізнаності дітей і молоді М18», який мав на меті розширення мережі М18, підвищення кваліфікації лідерів громадських організацій та освітян, які працюють з дітьми та молоддю віком до 18 років. Семінар відбувся в межах міжнародного проекту з громадянського виховання і політичної просвіти «Ми можемо більше! За активність дітей і молоді в Східній Європі» (громадські організації «Об’єднання «Агенція розвитку освітньої політики» (Україна), «DRA» (Німеччина)). #CivilSocietyCooperation #M18 #DRA

/Files/images/psiholog2019-2020/schen/12.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/11.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/09.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/08.jpg

Майстерня майбутнього

20 січня 2020 року учні 8-А класу Мирноградського НВК стали учасниками тренінгу з громадянської активності М18 «Ми можемо більше!». Модератори Чепенко Леся та Фурсова Ліана залучили підлітків до «Майстерні майбутнього», де вони були і критиками, і експертами. Працюючи в командах, учні склали план дій щодо реалізації своїх ідей. Переконані: «Усе, що без нас, не для нас!» #CivilSocietyCooperation #M18 #DRA

/Files/images/psiholog2019-2020/schen/07.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/06.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/05.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/04.jpg

Тренінг «Ми можемо більше!»

26 грудня 2019 року учні 8-А класу Мирноградського НВК були учасниками тренінгу з громадянської активності М18 «Ми можемо більше!». Модератори Чепенко Леся та Фурсова Ліана ознайомили підлітків із поняттям партиципації. За допомогою методу візуалізації та модерації VIPP, враховуючи основні потреби підлітків, було відібрано цікаві ідеї учнів. Тренінг відбувся в межах довготривалого навчального курсу партиципативних проєктів М18 «Громадянська партиципація дітей та молоді», що реалізується ГО «Об’єднання «Агенція розвитку освітньої політики» у партнерстві з DRA (Німеччина). Тепер ми точно знаємо, що майбутнє створюють діти! #CivilSocietyCooperation #M18 #DRA

/Files/images/psiholog2019-2020/schen/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schen/01.jpg/Files/images/stornka_psihologa/24.jpg

Практикум «Світ на долоні»

Арттерапія - це завжди захоплюючий та корисний процес, який цікавий дітям. 20 грудня 2019 року практичним психологом Лесею Чепенко з учнями 1-х класів НВК проведено практикум «Світ на долоні» (у техниці Salt-Art). На заняттях діти не тільки розвивали свої креативні здібності та уяву, а й мали змогу зняти емоційну напругу.

/Files/images/noviy_rk/12.jpg/Files/images/noviy_rk/11.jpg/Files/images/noviy_rk/10.jpg/Files/images/noviy_rk/09.jpg

Свято до дня Святого Миколая

Велике свято до дня Святого Миколая наповнює світ дивами та казковим настроєм! 19 грудня 2019 року співробітники Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА були в ролі помічників Св. Миколая та завітали до учнів 3-х класів Мирноградського НВК. Діти стали учасниками майстер-класів із виготовлення святкових сувенірів («чарівних сніжинок», «сніговиків-оберігів», «ялиночок мрій») отримали подарунки та солодощі. І діти, і дорослі поринули в атмосферу казкового свята та відчули, що дива зовсім поруч!

/Files/images/noviy_rk/03.jpg/Files/images/noviy_rk/04.jpg/Files/images/noviy_rk/07.jpg/Files/images/noviy_rk/06.jpg/Files/images/noviy_rk/08.jpg/Files/images/noviy_rk/05.jpg

Як протидіяти насильству

З метою захисту дітей від сексуальних ризиків в Інтернеті, порушень прав дитини в межах Європейського дня захисту дітей від сексуального насильства та сексуальної експлуатації 15 листопада 2019 року практичним психологом НВК Л.М. Чепенко та соціальним педагогом Пархомчук Ю.О. проведено тематичні кола «Небезпечні квести для дітей. Як не потрапити в пастку» з учнями 8-х класів. У ході роботи були обговорені питання щодо проявів насильства в соціальному середовищі, видів насильства. Підлітки висловлювали думки щодо того, як реагувати на прояви насильства, до кого звернутися про допомогу, як захистити себе в Інтернеті. Також з учнями 5-11 класів проведена психологічна акція «Як протидіяти насильству», в якій діти мали змогу надати поради ровесникам, як захистити себе та близьких людей від насильства. До проведених заходів були залучені учениця-медіаторка Тичинська Лія та підлітки-інструктори (за програмою «Рівний рівному») Степурко Анна-Марія та Нечосова Софія.

/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/04.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/listopad/01.jpg

Тренінг «ЗНО. Навчаюсь володіти собою»

15 жовтня 2019 року практичним психологом Чепенко Л.М. з учнями 11-х класів НВК проведено тренінг «ЗНО. Навчаюсь володіти собою» з метою психологічної підтримки старшокласників, які опинилися в інтелектуально значущій ситуації. обговорювали позитивні та негативні асоціації, які викликає процедура тестування та пов’язані з цим труднощі.

/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/08.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/07.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/06.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/05.jpg

Акція «Щастя кожного дня»

10 жовтня 2019 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. до Дня психічного здоров’я з учнями 5-11 класів проведено психологічну акцію «Щастя кожного дня». Учні працювали з асоціативними картками та визначали позитивні моменти життя, ресурси, риси характеру, які допомагають відчувати себе щасливими!

/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/04.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/jovten/01.jpg

Практикум «Формула повернення батьківської рівноваги»

8 жовтня 2019 року для батьків учнів 1-х класів НВК практичним психологом НВК Чепенко Л.М. та спеціалістом ЦПСР НаУКМА (м.Покровськ) Гелих Л.М. проведено практикум «Формула повернення батьківської рівноваги» (за програмою «Щасливе батьківство»). На занятті батьки були детально ознайомлені з теорією поколінь, отримали рекомендації щодо того, як порозумітися з «цифровим» поколінням дітей (Поколінням «Z»). Також учасники практикуму визначали способи емоційного відновлення, використовуючи «Балансну модель» (кристал Пезешкіана).

/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/05.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/06.jpg

Щасливе дитинство

Для батьків учнів 1-х класів НВК розпочалися тренінги за програмою «Щасливе батьківство». 10 вересня 2019 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. та співробітником ЦПСР НаУКМА (м.Покровськ) Гелих Л.М. проведено 1 заняття «Батьківська підтримка першокласників під час адаптації і не тільки». Учасники тренінгу поринали у свої спогади про школу, визначали почуття, які їх переповнюють зараз. Працюючи в командах «батьки-вчителі-діти», визначали та обговорювали очікування від навчання дітей у 1 класі.

/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/04.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/schasliv_batki/01.jpg

24 вересеня 2019 року відбулася третя зустріч з батьками учнів 1-х класів НВК за програмою «Щасливе батьківство». Практичним психологом Л.М. Чепенко та спеціалістом ЦПСР НаУКМА (м.Покровськ) проведено тренінг «Грані та межі взаємодії в сім'ї». Учасники обговорювали важливі питання, які стосуються вимог до дитини, правил, норм та сімейних ритуалів. Мама побували в ролі своїх дітей, яким потрібно було виконувати вимоги дорослих. З позиції батьків – шукали конструктивні способи взаємодії з дитиною в конкретних ситуаціях. У процесі роботи з метафоричними картками були знайдені внутрішні ресурси учасників, необхідні при спілкуванні з дитиною.

/Files/images/psiholog2019-2020/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/01.jpg

День Миру

Міжнародний день Миру – день загального припинення вогню й відмови від насильства.

З нагоди цього дня 20 вересня 2019 року спеціалістами Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА (м.Покровськ) з учнями 7-х класів НВК організовано та проведено соціально-психологічну акцію «День Миру in UA» у межах проекту «Психосоціальна підтримка осіб, які постраждали внаслідок конфлікту в Україні» за підтримки уряду Німеччини, Мальтійської міжнародної служби допомоги, у співпраці з Громадською організацією «Асоціація фахівців з розв’язання конфліктів та соціальної і психологічної підтримки «Слова допомагають».

Протягом акції учні разом із спеціалістами Центру обговорювали перспективи миротворення для молоді Донбасу, виготовляли із паперу голубів - символи миру, квітки, на яких писали дружні побажання один одному, будиночки, символічно наповнені внутрішніми ресурсами. Після проведених майстер-класів діти прикрашали створеними власноруч виробами шкільне подвір’я, а наприкінці заходу отримали подарунки. Проведена акція сприяла розвитку згуртованості та емпатії серед підлітків.

/Files/images/psiholog2019-2020/mir/04.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/mir/03.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/mir/02.jpg/Files/images/psiholog2019-2020/mir/01.jpg

Тренинг ШСП

29-31 травня 2019 року учениці 8-х класів Тичинська Лія, Малькевич Вікторія та Буряк Анастасія НВК були активними учасниками ED CAMP для медіаторів служб порозуміння закладів освіти міста Мирноград. Протягом 3-х днів дівчата отримували навички з тренерської майстерності та отримали сертифікати «Базові навички медіатора/медіатори служби порозуміння закладу освіти». Вітаємо та бажаємо успіхів!!!

/Files/images/stornka_psihologa/01.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21.jpg/Files/images/stornka_psihologa/20.jpg/Files/images/stornka_psihologa/19.jpg

Тренінг «Як зберегти внутрішню рівновагу та бути ефективним»

26 березня 2019 року з учнями 10-А та 10-Б класів НВК практичним психологом Л.М.Чепенко проведено тренінг «Як зберегти внутрішню рівновагу та бути ефективним». У ході тренінгу учні працювали над розвитком навичок особистої ефективності, засвоїли способи зняття емоційної напруги, шукали внутрішні ресурси в процесі групової взаємодії.

/Files/images/stornka_psihologa/18.jpg/Files/images/stornka_psihologa/17.jpg/Files/images/stornka_psihologa/16.jpg/Files/images/stornka_psihologa/15.jpg

«Ненасильницьке спілкування як ресурс взаєморозуміння в підлітковому середовищі»

З метою формування в учнів навичок ненасильницької комунікації в процесі взаємодії протягом тижня практичним психологом НВК Чепенко Л.М. для учнів 7-8 класів проведено тренінг «Ненасильницьке спілкування як ресурс взаєморозуміння в підлітковому середовищі» за підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ).

/Files/images/stornka_psihologa/13.jpg/Files/images/stornka_psihologa/12.jpg/Files/images/stornka_psihologa/14.jpg/Files/images/stornka_psihologa/11.jpg

Психологічний практикум для батьків «Як бути, якщо дитина робить не те»

26 вересня 2018 року відбувся психологічний практикум для батьків «Як бути, якщо дитина робить не те» за програмою «Щасливе батьківство». У ході заняття батьки вчилися прийомам «активного слухання» та «Я-повідомлення», ознайомилися з поняттям «зона найближчого розвитку дитини», отримали рекомендації щодо розвитку самостійності дитини.

/Files/images/stornka_psihologa/11.jpg/Files/images/stornka_psihologa/10.jpg/Files/images/stornka_psihologa/9.jpg/Files/images/stornka_psihologa/8.jpg

«Чудова сила гри»

04 вересня 2018 року практичним психологом НВК Л.М. Чепенко з учнями 4-Б класу проведено тренінг розвитку навичок ефективної взаємодії «чудова сила гри» , з метою створення емоційного настрою, формування позитивної самооцінки учнів через взаємодію та формування навичок роботи в команді.

/Files/images/stornka_psihologa/6.jpg/Files/images/stornka_psihologa/7.jpg

"На клилах підтримки"

З метою створення безпечного простору та посилення взаємодії між дітьми протягом тижня практичним психологом НВК Л.М. Чепенко проведені релаксаційні ігри з учнями 1 класів «на крилах підтримки» (програми «Безпечний простір»)

/Files/images/stornka_psihologa/5.jpg/Files/images/stornka_psihologa/3.jpg/Files/images/stornka_psihologa/4.jpg/Files/images/stornka_psihologa/2.jpg

Арттерапевтичні заняття «Мій внутрішній світ»

11 травня 2018 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з учнями 7-8 класів проведені арттерапевтичні заняття «Мій внутрішній світ» з метою засвоєння технік саморегуляції , формування практичних навичок зняття емоційної напруги та протидії стресу, зниження психоемоційної напруги серед підлітків, розвитку особистих якостей – внутрішніх ресурсів.

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180511_131353.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180511_131317.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180511_121911.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180511_121110.jpg

Практикум «Подолання стресів та пошук внутрішніх ресурсів»

2 травня 2018 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. з учнями 10 класів проведено релаксаційний практикум «Подолання стресів та пошук внутрішніх ресурсів» з метою формування практичних навичок зняття емоційної напруги та протидії стресу, зниження психоемоційної напруги серед підлітків, розвитку особистих якостей – внутрішніх ресурсів; формування здібностей до самопізнання, саморозвитку та самореалізації, розвитку мотивації до досягнення позитивних життєвих цілей підлітків.

/Files/images/stornka_psihologa/31870559_1634166186704587_2592805596918972416_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/31793458_1634166880037851_4909056802244526080_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/31882855_1634167096704496_8841326548322615296_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/31775998_1634166556704550_4998994718797856768_n.jpg

Тренінг для батьків 5 класів «Емоційне поле сім'ї, та його вплив на дитину»

16 березня 2018 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено тренінг для батьків 5 класів «Емоційне поле сім'ї, та його вплив на дитину», на якому були розглянуті актуальні питання щодо впливу емоційного поля сім'ї на розвиток дитини, формування ефективних взаємовідносин батьків з дітьми. Запропоновані практичні вправи допомогли батькам не тільки усвідомити важливість створення сприятливих умов щодо гармонійного психічного розвитку дитини, а й засвоїти техніки «активного слухання» та «Я-повідомлення», знайти особистісні внутрішні ресурси.

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180316_151445_1_.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20180316_151428_1_.jpg

«На крилах підтримки»

21 лютого 2018 року з учнями 1-В класу НВК проведено розвивальне заняття «На крилах підтримки» корекційно-розвивальної програми формування стійкості до стресу «Безпечний простір» (за підтримки Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА м.Покровськ). На занятті діти вчилися безпечно справлятися з неприємними спогадами, керувати своїми емоціями та працювати в команді.

/Files/images/stornka_psihologa/28167789_2208693106024949_6275901231348554858_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/28279002_2208693109358282_4552370001260695756_n.jpg

Тренінг «Навчаюсь володіти собою»

20 лютого 2018 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. з учнями 11-х класів проведено тренінг «Навчаюсь володіти собою» з метою формування навичок планування та раціонального розподілу часу, підвищення життєвого тонусу учнів, розвитку навичок саморегуляції та формування позитивного мислення в учнів під час підготовки до ЗНО.

/Files/images/stornka_psihologa/28233038_1556100081177865_1384217594_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/28191132_1556103354510871_655502541_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/28232867_1556103381177535_1122682259_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/28191378_1556099924511214_1126027929_n.jpg

Практикум «Навчаємось проявляти себе та спілкуватися впевнено»

11 грудня 2017 року з метою розвитку уваги до оточуючих, покращення емоційного фону учнів та згуртування класного колективу практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з учнями 1-В класу проведено практикум «Навчаємось проявляти себе та спілкуватися впевнено».

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171211_094524_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171211_094203.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171211_094451_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171211_093714_1.jpg

Вистава соціотеатру "Час невинних"

7 грудня 2017 року учні 11-Б класу НВК були активними учасниками вистави соціотеатру "Час невинних".

/Files/images/stornka_psihologa/24829223_1480912692029938_200252534_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/24824322_1480912195363321_677651047_n.jpg

Розвиток стресостійкості при вирішенні життєвих завдань

4 грудня 2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з метою формування навичок представлення себе, розвитку позитивної самооцінки підлітків та створення безпечного простору з учнями 10-Б класу проведено тренінг «Розвиток стресостійкості при вирішенні життєвих завдань».

/Files/images/stornka_psihologa/24726555_1477842849003589_726996242_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/24726468_1477842545670286_739187935_n.jpg

Тренінг «Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення»

27 та 28 листопада 2017 року з учнями 7-9 класів практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведені тренінги «Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення» з метою запобігання втягненню дітей у небезпечні квести та формування вміння бачити в життєвих негараздах лише тимчасові труднощі і бажання долати їх; підвищення в учасників позитивного ставлення до себе та до оточуючих.

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171128_122231.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171128_122217.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171128_101445_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20171128_101439.jpg

Акція «Безпечний простір»

24 листопада 2017 року в рамках акції «16 днів без насильства» соціальним педагогом І.О. Кондратьєвою та практичним психологом Л.М.Чепенко в НВК з учнями 1-4 класів проведено акцію «Безпечний простір». У ході заходу діти мали можливість визначити позитивні емоції, які виникають при спілкуванні з рідними та коли вони відчувають себе щасливими.

/Files/images/stornka_psihologa/IMG-267d4efce49dd3f7f9180dbefffe2e34-V.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG-24d8373fcc2c57982ce78b8e9f9f783a-V.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG-16348e1a23f9a7c29f28a528c682b974-V.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170510_120511[1].jpg

"Я та Інтернет. Правила безпеки в мережі"

20 листопада 2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено акцію з учнями 6-х класів "Я та Інтернет. Правила безпеки в мережі". У ході заходу підлітки мали змогу висловити свою думку щодо безпечної поведінки в соціальних мережах

/Files/images/stornka_psihologa/23845074_1463112160476658_2000532246_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23805677_1463112020476672_2047767590_n.jpg

Акція «Червона стрічка»

Триває акція «Червона стрічка»! 17 листопада 2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено з учнями 2-3 класів практикум «Навчаємось проявляти себе та спілкуватися впевнено» з метою розвитку навичок саморегуляції , підвищення концентрації та настрою учнів. У ході виконання вправ діти мали можливість навчитися конструктивному спілкуванню з оточуючими та отримали навички щодо стабілізації свого емоційного стану за допомогою вправи «Безпечне місце».

/Files/images/stornka_psihologa/23667464_1461596360628238_1560418426_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23718463_1461596713961536_97466758_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23756003_1461597577294783_1786677463_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23772426_1461597373961470_1661679022_n.jpg

20 листопада 2017 року в НВК у рамках акції «Червона стрічка» практичним психологом Л.М.Чепенко проведено психологічну акцію для учнів 5-х класів «Я обираю здоров’я». У ході акції діти мали можливість висловити свою думку щодо формування здорового способу життя та збереження свого здоров’я.

/Files/images/stornka_psihologa/23635396_1459230824198125_1849910067_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23619061_1459230684198139_635638709_n.jpg

21 листопада 2017 року в рамках акції "Червона стрічка" практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено розвивальне заняття з учнями 1 класів "Вчимося керувати емоціями". за допомогою практичних вправ діти навчалися підтримувати один одного, вчилися виражати емоції через малювання, встановлювати емоційний контакт та знімати фізичне та емоційне напруження.

/Files/images/stornka_psihologa/23781938_1464128813708326_1713714427_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23772419_1464128750374999_1749411352_n.jpg

Прес-конференція (м.Покровськ)

9 листопада 2017 року практичний психолог НВК Л.М.Чепенко була запрошена на прес-конференцію (м.Покровськ), присвячену реалізації спільного проекту Національного університету «Києво-Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Мальтійської міжнародної служби допомоги за підтримки Німецької гуманітарної допомоги з надання психосоціальної допомоги вимушеним переселенцям, постраждалим внаслідок військового конфлікту в Україні.

/Files/images/stornka_psihologa/23439447_411045649346236_1093754905_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23435539_411045909346210_523926451_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23435422_411046026012865_965360592_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/23416275_411045846012883_488667590_n.jpg

Арттерапія «Намалюй свій страх»

Протягом тижня практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з учнями 1-х класів проведені заняття з арттерапії «Намалюй свій страх» з метою подолання тривожності, почуття страху, які виникають у дітей у процесі навчання та спілкування з оточуючими.

/Files/images/stornka_psihologa/22291860_1421236564664218_593550285_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22290560_1421237197997488_1184731282_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22278623_1421236621330879_302518148_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22278638_1421236734664201_1774166570_n.jpg

Воркшоп для батьків «Як досягти емоційної рівноваги?

05.10.2017 року класним керівником 2-А класу Зінов'євою М.П. та практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено воркшоп для батьків «Як досягти емоційної рівноваги? Шлях до саморозвитку та самопізнання батьків». Запропоновані вправи допомогли батькам отримати практичні навички, необхідні для розвитку особистої ефективності батьків через постановку продуктивних цілей, гармонізацію емоційного стану як потенціалу для особистісного зростання, пошуку внутрішніх ресурсів для конструктивної взаємодії з дітьми.

/Files/images/stornka_psihologa/22330713_1421251351329406_671824628_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22323149_1421251467996061_820417141_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22291647_1421251267996081_1492573502_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/22278707_1421252037996004_1094655840_n.jpg

Діагностування учнів 5-х класів

Практичним психологом Л.М.Чепенко проводиться діагностування учнів 5-х класів з метою вивчення ступені та особливостей пристосування учнів до нових соціально педагогічних умов навчання, виявлення актуальних труднощів молодших підлітків.

/Files/images/stornka_psihologa/22014592_1411861892268352_258869293_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21979508_1411861995601675_848633761_n.jpg

«Розкрий у собі лідера»

18.09.2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з метою розвитку лідерських якостей учнів, формування позитивних життєвих цілей з учнями 11-А класу проведено тренінг

/Files/images/novini1/21903511_1406348459486362_784164030_n.jpg/Files/images/novini1/21767668_1406347952819746_963877922_n.jpg

«Спілкуйся, дружи, пізнавай!»

15.09.2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з учнями 6-х та 8-х класів проведено тренінг «Спілкуйся, дружи, пізнавай!». Мета тренінгів - створення позитивного мікроклімату в учнівському колективі, подолання негативних емоцій, формування асоціативного мислення в учнів, а також формування навичок конструктивної взаємодії.

/Files/images/novini1/21767493_1406345236153351_1552858812_n.jpg/Files/images/novini1/21848999_1406345109486697_1464883607_n.jpg/Files/images/novini1/21769952_1406345409486667_137264875_n.jpg/Files/images/novini1/21767815_1406344472820094_1054683856_n.jpg

Практикум «Діяти – керувати своїм життям

13 вересня 2017 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. з учнями 10-Б класу проведено релаксаційний практикум «Діяти – керувати своїм життям. Пошук внутрішніх ресурсів та розвиток стресостійкості»» з метою підвищення життєвого тонусу учнів, усвідомлення свого емоційного стану, розвитку навичок саморегуляції формування почуття опори та сті

/Files/images/stornka_psihologa/21767568_1402694259851782_2144284171_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21754269_1402694246518450_935069630_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21744664_1402694249851783_1672539086_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21741788_1402694256518449_936280728_n.jpg

Тренінг «Спілкуйся, дружи, пізнавай!»

05.09.2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко з метою створення позитивного мікроклімату в учнівському колективі, подолання негативних емоцій, формування асоціативного мислення в учнів, а також формування навичок конструктивної взаємодії з учнями 7-А класу проведено тренінг «Спілкуйся, дружи, пізнавай!».

/Files/images/stornka_psihologa/21442898_1395759740545234_1546239117_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21397257_1395759660545242_1725344769_n.jpg/Files/images/stornka_psihologa/21362913_1395759707211904_85487564_n.jpg

Практикум «Навчаюсь володіти собою»

З метою розвитку навичок подолання тривоги в інтелектуально значимій ситуації з учнями 9-х класів 17 травня 2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено практикум «Навчаюсь володіти собою».

/Files/images/stornka_psihologa/aeoxzeIokSY.jpg/Files/images/stornka_psihologa/c2kL3P3S80I.jpg/Files/images/stornka_psihologa/D5f2_gJKQNc.jpg/Files/images/stornka_psihologa/kzc26j5Vt0Q.jpg

Секторна діаграма почуттів

10 травня 2017 року практичним психологом НВК Л.М.Чепенко проведено розвивальне арттерапевтичне заняття з учнями 3-А класу «Секторна діаграма почуттів» (за програмою «HEART»). У ході виконання завдань учням була надана можливість подумати про свої емоції та почуття, схематично зобразити їх, зрозуміти як ці почуття на них впливають; навчитися на практиці самоконтролю, зрозуміти себе, розвинути емпатію.

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170510_113453_1[1].jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170510_120511[1].jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170510_120046_1[1].jpg

/Files/images/stornka_psihologa/стоп.jpg

Пам'ятка для педагогів

Що робити, якщо дитина повідомляє про насильство над нею?

(Спеціальний комітет з насильства над дітьми Канади)

Якщо дитина розповідає вам про насильство:

 1. Поставтеся до дитини серйозно.

 2. Спробуйте зберігати спокій.

 3. Заспокойте та підтримайте дитину словами:

- «Добре, що ти мені сказала. Ти правильно зробила»;

 • «Ти в цьому не винна»;

 • «Не ти одна потрапила в таку ситуацію, це трапляється також і з іншими дітьми»;

 • «Мені треба сказати декому (соціальному працівникові і/та поліцейському офіцеру) про те, що це трапилося. Вони захочуть задати тобі кілька запитань. Вони допоможуть зробити так, щоб ти почувала себе у безпеці» (Пам'ятайте, Ви можете показати дитині, що ви розумієте її почуття з цього приводу, але ви не повинні залишати дитині вибору.) Скажіть дитині: «Бувають такі секрети, які не можна зберігати, якщо тобі зробили погано».


 1. Не думайте, що дитина обов'язково ненавидить свого кривдника або гнівається на нього (він може виявитися членом родини, батьком або опікуном).

 2. Терпляче відповідайте на питання та розвіюйте тривоги дитини.

 3. Стежте за тим, аби не давати обіцянок, які ви не зможете виконати (наприклад: «Твоя мама не засмутиться» або «З тим, хто тебе скривдив, нічого не зроблять»).

Якщо дитина говорить про це в класі:

Покажіть, що ви прийняли це до відома, наприклад:

«Це дуже серйозно. Давай ми з тобою поговоримо про це пізніше», і

змініть тему.

Організуйте якнайшвидше розмову з дитиною наодинці (наприклад, на

найближчій перерві, під час перерви на обід).

Процедура повідомлення:

Процедури варіюють у різних установах і в різних законодавствах. Ознайомтеся із правилами вашої школи і дійте відповідно. Деякі кроки можуть частково відрізнятися від запропонованих тут.

 1. Повідомте директора про те, що дитина розповіла вам про насильство (залиште дитину із секретарем або з іншим працівником школи, але не залишайте дитину саму).

 2. Повідомте владу самі, якщо директора або його заступника немає на місці.

 3. Уточніть конфесію (релігійну приналежність) дитини, якщо у вашому районі діє більш ніж одна організація з захисту дітей (ОЗД), з якою можна зв'язатися.

 1. Простежте щоб працівників ОЗД поінформували про те, скільки часу вони мають у своєму розпорядженні, щоб вони могли розрахувати свої дії.

 2. Зачекайте з повідомленням батьків доти, доки директор і співробітники поліції або ОЗД не визначать найкращий час і спосіб, щоб це зробити.

 3. Плануйте подальші дії разом зі співробітниками поліції або ОЗД. З'ясуєте, чи збираються вони приїхати до школи або додому до дитини й коли саме, чи вони обмежаться тільки консультуванням.

 4. Повідомте поліції або ОЗД всю інформацію, що стосується дитини та її родини, яка може допомогти при плануванні подальших дій.

 5. Залишайтеся з дитиною, поки співробітники поліції або ОЗД не приїдуть до школи, розуміючи, що дитині необхідна підтримка.

 6. Запитайте дитину, чи не бажає вона, щоб разом з нею залишився хтось із дорослих для підтримки при розмові з поліцією або ОЗД. Скажіть дитині про те, з ким вона може залишитися. Поважайте бажання дитини. Дитина може захотіти, а може й не захотіти, щоб з нею був хто-небудь дорослий.

 7. Проконсультуйтеся з поліцією та ОЗД перед тим, як відпустити дитину додому на обід або після школи, якщо їх представники ще не поговорили з дитиною.

 8. Обговоріть зі співробітниками ОЗД або поліції, якою інформацією ви можете поділитися з дитиною та її батьками, якщо вони ще не опитали дитину.

12.Якщо дитина повідомила, що її кривдник - інший учень, уживайте тих самих заходів. Спочатку проконсультуйтеся з поліцією або ОЗД, перш ніж поговорити з цим учнем або з його батьками. Тільки поліція або ОЗД може спілкуватися з тим, кого обвинуватила дитина.

Після розкриття:

 1. Поговоріть з колегою або з кимось іншим, кому ви довіряєте, про свої почуття. Такі випадки завжди важко переживати, а Вам теж потрібна підтримка.

 2. Довідайтеся, чи зможете ви одержати інформацію про стан розслідування, про вжиті заходи тощо, і якщо зможете, то як.

 3. Підтримуйте зв'язок з дитиною, якій необхідна постійна підтримка (наприклад, скажіть їй: «Якщо захочеш поговорити, я у твоєму розпорядженні»).

 4. Поважайте право дитини на усамітнення, не викриваючи її іншим шкільним працівникам та учням. Не відкладайте повідомлення. Пам'ятайте, якщо ви підозрюєте, що дитина стала жертвою будь-якого насильства, ви відповідальні перед законом і повинні сповістити про це владі.


Тиждень психології в НВК

У системі роботи психологічної служби НВК принцип психологічного комфорту є провідним та передбачає зняття всіх стресових факторів навчального процесу, створення в навчальному закладі атмосфери співпраці та співтворчості.

З метою організації спільного простору для взаємодії та творчості, підвищення психологічної компетентності учнів та створення умов психологічного комфорту, з 13 по 19 квітня 2017 року в НВК пройшов Тиждень психології. У рамках Тижня практичним психологом Чепенко Л.М. проведені наступні заходи:

 • психологічні акції «Аптечка для душі», «Побажання другу», «Я люблю життя» (1-11 класи);

 • інтерактивна гра «Планета нашого класу» ((7 класи);

 • заняття з елементами арттерапії «Книга щастя» (1-2 класи);

 • тренінги «Як досягти емоційної рівноваги» (8-10 класи);

 • релаксаційний практикум «Мій внутрішній світ емоцій» (10 клас).

/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170414_092902_1.jpg /Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170413_103212_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170413_103124_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170411_131107_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170411_124710_1.jpg/Files/images/stornka_psihologa/IMG_20170411_123717_1.jpg

Релаксаційний практикум «Мій внутрішній світ емоцій»

13 квітня 2017 року практичним психологом НВК Чепенко Л.М. з учнями 10-Б класу проведено релаксаційний практикум «Мій внутрішній світ емоцій» з метою підвищення життєвого тонусу учнів, усвідомлення свого емоційного стану, розвитку навичок саморегуляції та формування позитивного мислення в учнів.

/Files/images/stornka_psihologa/aVAY74l0Ecc.jpg /Files/images/stornka_psihologa/os_7h2QSJsQ.jpg/Files/images/stornka_psihologa/GI9Vr64kTg0.jpg/Files/images/stornka_psihologa/1bylVO76Eq8 (Custom).jpg

Проведення кампанії з питань пропаганди психчного здоров’я в НВК

Протягом березня 2017 року з метою попередження поширення психічних та інтелектуальних розладів учасників навчально-виховного процесу, підвищення рівня їх обізнаності з питань психічного здоров’я, психологічною службою НВК проведено кампанію з питань пропаганди та збереженню психічного здоров’я. У межах кампанії з учнями 1-11 класів проведено різноманітні заходи:

 • Психологічна акція «Я обираю життя» (1-4 класи).

 • Розвивальні заняття: для учнів ВПО за програмою «HEART» («Лікування та навчання через мистецтво»), з елементами арттерапії «Чарівні плями» (1 класи)%2

Кiлькiсть переглядiв: 2329